Mozaik Sanatı Atölyesi

Mozaik, üç boyutlu ve birbirine benzemeyen parçaların bir araya getirilip resim oluşturacak şekilde dizilmesi sanatıdır.

Küçük ve renkli parçalar yan yana yapıştırılarak mozaiği oluşturur. Mozaik sanatının geçmişten günümüze kadar gelen iki çeşidi bulunmaktadır;

Biri ‘’beton üzerine mozaik parçaların yapıştırılması’’ , diğeri ise ‘’tutkalla bulunan zemine küçük parçaların yapıştırılması’’ dır. 

Mozaik sanatı, seramik başta olmak üzere, metal ve plastik gibi çeşitlerle de yapılmaktadır. Taşların dizimi özel bir tekniğe göre yapılır. İlk olarak, mozaik süslemesi yapılacak alanın sınırları kesin olarak belirlenir. Ardından mozaiklere zemin oluşturmak için sıva tabakası hazırlanır. Tam bu noktada sıva içerisine katran karıştırmak zaman içerisinde mozaik yapının duvardan ayrılmasını önler. Genel olarak seramik malzemesi tercih edilse de insan suratı yapımında daha çok mermer malzemesi kullanılır. Mozaiğin yapılacağı alan mutlaka sert olmalıdır, sert alan için en çok önerilen mdf tahtalardır. Mozaik taşlarının bir tarafı düz, diğer tarafı pütürlü kesilmiş olursa yapıştırma daha sağlam olur. Taşlar arasında aynı oranda boşluk bırakılmalıdır. Taş veya seramikten daha sağlam olmasalar da cam, ahşap ve hatta metalden oluşan mozaikler yapılabilmektedir.

” Gelin parçalardan bir bütün yapalım. “

Bize Ulaşın

Bize mail, telefon veya whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed imperdiet libero id nisi euismod, sed porta est.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed imperdiet libero id nisi euismod, sed porta est.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed imperdiet libero id nisi euismod, sed porta est.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed imperdiet libero id nisi euismod, sed porta est.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed imperdiet libero id nisi euismod, sed porta est.

DEVAMINI OKU